2019 rugpjūčio 19 d., pirmadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Ką gali saulė?
Ūminis saulės dermatitas

Ūminį saulės sukeltą dermatitą žmonės paprastai vadina nudegimu. Jeigu kaitriausiu metu, vidurdienį, nuo 11 iki 15 val., ilgai būni tiesioginiuose saulės spinduliuose, gali išsivystyti ūminis dermatitas. „Šis sveikatos sutrikimas kartais pasireiškia paraudimu ir tai gali būti vienintelis  simptomas. Bet jeigu  atsiranda pūslelių, pūslių, nudegamas didelis odos plotas, atsiranda skausmas, peršėjimas, šaltkrėtis, padidėja temperatūra – tai yra sunkus nudegimas, nuo kurio galima net numirti. Žmonės tai vadina saulės smūgiu“, – sako profesorė Gerimanta Balevičienė.

Gydytoja dermatologė priduria, kad oda į saulės spindulius stipriausiai sureaguoja po 8–12 val. Maždaug per 74–102 val. odos raudonis ir kiti simptomai praeina. Ir visas procesas baigiasi odos patamsėjimu.

Lėtinis saulės sukeltas dermatitas

Lėtinis dermatitas išsivysto, kai žmogus dažnai patiria ūminius saulės sukeltus nudegimus ar kai nuolat gauna kad ir mažas, bet dažnas saulės spindulių dozes. Nuo šios rūšies dermatito kenčia tam tikrų profesijų žmonės – žemdirbiai, kelininkai, vandens sportininkai. „Lėtinis saulės sukeliamas pažeidimas mediciniškai vadinamas dermatoheliozė. Jis pasireiškia odos sausumu, plonumu, raukšlėtumu. Raukšlės dažniausiai būna paviršinės, negilios. Jei pažeidžiami gilesni odos sluoksniai, raukšlės tampa gilesnės. Šis procesas vadinamas fotosenėjimu. Tuomet net ir jaunas žmogus atrodo senesnis, – pasakoja  prof. G. Balevičienė.

Lentiginozė

Plonoje ir raukšlėtoje odoje po kurio laiko ima atsirasti dar ir pigmentinių dėmių. Šis procesas yra ilgalaikis ir, deja, sunkiai ištaisomas.

Saulinė keratozė


Ji dažnai pasireiškia nuplikusiems ir kepurių nenešiojantiems vyrams. Jei ant veido atsiranda apragėjusių odos židinėlių, tai ženklas, kad yra pažeistas odos ląstelės branduolys ir membranos. Šie pakitimai jau vadinami ikivėžiniais.

vtv.lt
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt