2019 rugpjūčio 25 d., sekmadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

10 mitų apie burnos priežiūrą
1. Dantų valymas keletą kartų per dieną labai kenkia emaliui.

Šis mitas iš dalies teisingas, tačiau situacija nėra tokia dramatiška. Nors dantų emalis yra pati kiečiausia medžiaga, randama žmogaus organizme, odontologai pataria įsigyti labai minkštą dantų šepetėlį. Jei tokį naudojate, be baimės keletą sykių per dieną dantis valykite sukamaisiais judesiais - žalos nepadarysite ne tik emaliui, bet ir dantenoms.

2. Pas odontologą nereikia eiti tol, kol danties neskauda arba kol burnoje neatsiranda matomų pakitimų.

Tai - netiesa. Net išoriškai sveikai atrodančio danties viduje gali slypėti problemų, kurias reikia gydyti, todėl du kartus per metus privalu pasirodyti odontologui. Dažniausiai tik gydytojas sugeba aptikti galimą problemą ir paskirti gydymą ankstyvoje stadijoje.

3. Kartais išgirstame, esą vienas pilietis niekada nevalė dantų, apskritai nesirūpino burnos higiena, nesilankė pas odontologą ir panašiai, bet iki pat senatvės neturėjo nusiskundimų dėl burnos ertmės bei išsaugojo sveikus dantis.

Tokių atvejų pasitaiko, tačiau labai retai. Didžiajai daugumai žmonių galioja tos pačios taisyklės - rūpinimasis burnos higiena, reguliarūs vizitai pas dantų gydytoją.

4. Sveiki dantys yra paveldimi.


Deja, mokslininkai teigia, jog paveldimumo faktoriaus vaidmuo nėra lemiamas asmens dantų tvirtumui. Tad jei kažkas iš tėvų ar senelių turėjo labai sveikus dantis, visai nebūtinai pasiseks ir jums. Derama kasdienė burnos priežiūra yra privaloma beveik be išimčių.

5. Kasdienei burnos priežiūrai visiškai pakanka dantis valyti šepetėliu ir dantų pasta.

Pasak specialistų, vien šepetuko ir dantų pastos nepakanka - tokiu būdu sunaikinami tik apie 25 proc. mikrobų, jie lieka ant gleivinės ir tarpdančiuose. Odontologų teigimu, burnos higienos skyrelyje, šalia šepetėlio, turėtų atsirasti vietos ir dantų siūlui bei antiseptiniam burnos skalavimo skysčiui. Toks skystis sunaikina iki 99 proc. blogųjų bakterijų, neleidžia joms kauptis bei šalina bakterines dantų apnašas, skatinančias ėduonies ir dantenų uždegimo atsiradimą.

6. Burnos skalavimo skystis gali pakeisti dantų šepetėlį ir pastą.

Jokiu būdu. Antiseptinio burnos skalavimo skysčio paskirtis - dantų priežiūra po valymų ar tarp jų. Jis skatina dantų emalio mineralizaciją, saugo nuo dantų akmenų susidarymo, ėduonies, stiprina dantenas, apsaugo jas nuo kraujavimo, todėl yra svarbi kasdienė burnos higienos dalis, tačiau apie dantų šepetuką pamiršti negalima.

7. Antiseptinis burnos skalavimo skystis gali sukelti vėžį.

Per šimto įvairių šalių mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad nėra tiesioginio ryšio tarp burnos skalavimo skysčio ir burnos ertmės vėžio. Todėl daugelis odontologų asociacijų visame pasaulyje antiseptinį dantų skalavimo skystį rekomenduoja naudoti kasdien.

8. Kartais po valgio nebūtina valytis dantų, užtenka kramtyti kramtomąją gumą.

Taip, guma skatina seilių išsiskyrimą. Kuo daugiau seilių, tuo dantys geriau apiplaunami, o seilėse esantys mechanizmai neutralizuoja rūgštis. Tačiau visą dieną kramtant gumą nepavyks išvengti ėduonies. Guma tėra tinkamos asmeninės burnos ertmės higienos pagalbinė priemonė. Pasak specialistų, po valgio burną geriau išskalauti antiseptiniu burnos skalavimo skysčiu, kuris bus žymiai efektyvesnis nei kramtomoji guma.

9. Dantų ėduonį sukelia mikrobai.


Ėduonis atsiranda esant pažeistam emaliui. Tokias erozijas skatina maistas, kurio pavartojus burnos ertmėje susidaro rūgštinė terpė, kurią kaip tik ir sukelia mikroorganizmai, reaguodami su tam tikros grupės maisto produktais. Ėduonis yra viena labiausiai pasaulyje paplitusių ligų.

10. Šepetėliu reikia šveisti tik dantis.


Reikia nepamiršti ir apie liežuvio paviršių, nes čia gali kauptis bakterijos, sukeliančios nemalonų burnos kvapą. Taigi liežuvio, kuris kaip ir žmogaus pirštai turi unikalų atspaudą, nugarėlę patariama papildomai nuvalyti po dantų valymo.

sveikatosabc.lt
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt