2019 lapkričio 22 d., penktadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Operacijos metu pritaikytas dirbtinis odos pakaitalas
Vaikų ligoninės gydytojas ortopedas-traumatologas, sunkių nudegimų gydymo ir randų šalinimo specialistas Dainius Geležauskas pirmą kartą Lietuvoje atliko operaciją sėkmingai panaudodamas dirbtinį odos pakaitalą „Integra“.

Naudoti JAV gydytojų J. F. Burke, V. Yannas ir kt. sukurtą sintetinį pakaitalą galima tik gavus specialu leidimą, kurį ortopedas-traumatologas įgijo priešš trejus metus Ciuriche, ŠŠveicarijoje, iššklausęs specialų praktinį kursą.

Sintetinė oda „Integra“, kurios apatinį sluoksnį sudaro jaučio kolagenas, o virššutinį – silikonas, buvo sukurta ligoniams, kurie dėl nelaimingų atsitikimų patiria gilius (3 laipsnio) didelio ploto nudegimus, t.y. nudega daugiau kaip puse kūno paviršiaus ploto. Tokiais atvejais, pritrūkus donorinės odos nudegimo plotams padengti, galima naudoti dirbtinį odos pakaitalą „Integra“.

ŠŠiais laikais dirbtinės odos pritaikymo galimybės iššsiplėtė. Ji naudojama gydant ne tik gilius nudegimus, bet ir odos defektams padengti, pavyzdžiui, po plačių randų, atsiradusių po nudegimo, ar įgimtų didelio ploto pigmentinių dėmių paššalinimo.

Gydytojas ortopedas-traumatologas D. Geležauskas kartu su gydytoju vaikų chirurgu Gintu Poššiūnu savo pirmąją operaciją atliko mergaitei su įgimta didele pigmentine dėme.

„Persodinus dirbtinį odos pakaitalą, jos kolageno sluoksnis įauga į žaizdą ir suformuoja naują dermą, vadinamąji neodermį, o silikono sluoksnis po trijų savaičių paššalinamas. Per antrąją operaciją ant naujosios dermos dedamas itin plonas, 0,15 mm autotransplantantas ir toliau gydoma taip, kaip ir transplantavus paties paciento odą“, – aišškina gydytojas.

Kad dirbtinė oda dar geriau prisispaustų prie žaizdos, naudojama priešš dvejus metus Vaikų ligoninės įsigyta speciali vakuuminė sistema (VAC), kuri sukuria žaizdoje vakuumą, dėl kurio dirbtinė oda greičiau ir sėkmingiau prigyja.

Kaip teigia gydytojas D. Geležauskas, taikant ššį pažangų dirbtinės odos naudojimo metodą, ligoniui po operacijos ilgainiui nesiformuoja grubūs randai, nes persodintas transplantantas dėl kolageno sluoksnio padaro žaizdos vietą elastingą, atkuria visavertę odos struktūrą.

Naudojant paties paciento odą, paprastai žaizdos krašštai surandėja, vėliau tenka ššalinti susiformavusius didelius randus.

Nors dirbtinis odos pakaitalas sukurtas beveik priešš 20 metų, į Lietuvą jis atkeliavo tik dabar, atsiradus kvalifikuotiems su „Integra“ galintiems dirbti specialistams. Tačiau, kaip pastebi gydytojas D. Geležauskas, dėl dirbtinės odos brangumo jos indikacijos naudojimui yra ribotos.

sveikatosabc.lt
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt