2019 lapkričio 22 d., penktadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Sutrikusi kepenų veikla gali tapti mirties priežastimi
Kepenys – stambiausia liauka organizme, atliekanti daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų. Jos ne tik reguliuoja cukraus cholesterolio bei fermentų kiekį, bet ir dalyvauja kraujo krešėjime, gamina ir išskiria tulžį, saugo medžiagas, reikalingas palaikyti smegenų ir raumenų bei kitas funkcijas. Medicinos specialistai teigia, kad kepenų pažeidimas gali baigtis net mirtimi.

Kepenų priešai – alkoholis, riebus maistas, ligos


Gydytojai tikina, kad kiekvienas iš mūsų papuola į riziką susirgti kepenų ar kitų virškinimo procese dalyvaujančių organų ligomis. Dažniausios to priežastys – besaikis alkoholio vartojimas, netaisyklinga mityba, per didelis gyvulinių riebalų kiekis, medikamentai ar autoimuninės, onkologinės ligos ir kt.

"Pablogėjus kepenų veiklai, organizme gali pradėti kauptis toksinės medžiagos, sutrikti kraujo krešėjimas, baltymų, vitamino A sintetinimas, atsirasti geležies, vitaminų D, K, PP ir B grupės vitaminų trūkumas – kyla didelė rizika vystytis kepenų ligoms", – perspėja farmacijos specialistas Mantas Jakimavičius.

Simptomai jaučiami vėlyvame periode

Dažniausiai pasitaikančios kepenų ligos – steatozė, hepatitas ir cirozė. Jų simptomai išryškėja tik gana vėlyvos ligos stadijoje – didelė dalis pacientų nejaučia pirmųjų signalų apie gresiančias ligas ir tik vėliau pastebi padidėjusią pilvo apimtį, ima jausti pilvo skausmą, skųstis sutrikusiu virškinimu, pageltusia oda.

"Steotozė dažniausiai išsivysto nuo alkoholio, viršsvorio, per didelio cholesterolio kiekio. Hepatitą gali sukelti virusai, vaistai. Cirozė jau laikoma galutine lėtinių kepenų ligų stadija, kai kepenų ląstelės suyra, kepenys surandėja. Tokiu atveju sutrinka žmogaus smegenų veikla, renkasi skystis pilvo ertmėje. Blogiausia, kad pirmųjų simptomų žmogus dažnai net nejaučia, kas trukdo laiku užkirsti kelią besivystančiai ligai", – informuoja farmacijos specialistas.

Tikrintis sveikatą galima ir neišėjus iš namų

Gydytojai rekomenduoja bent kartą per metus tikrintis kepenų veiklą, nepaisant to, kad nėra juntami simptomai. Ankstyvuoju laikotarpiu diagnozuoti kepenų veiklos sutrikimai leidžia laiku pradėti gydymą ir sėkmingai užkirsti kelią komplikacijoms.

Kaip teigia Mantas Jakimavičius, dažniausiai pacientai skundžiasi skausmu dešiniame šone, pilvo pūtimu, silpnumu, apetito stoka, odos niežėjimu, raumenų masės netekimu. "Tai gali būti pirmieji signalai, jog žmogus turi problemų su kepenimis. Pacientams rekomenduojama pasitikrinti kepenų būklę, kas, beje, šiais laikais visai nesudėtinga, kai yra įvairių sveikatos testų, skirtų stebėti kepenų ir tulžies pūslės būklę, neišeinant iš namų", – pataria farmacijos specialistas.

Statistikos departamento duomenys skelbia, kad 2010 metais nuo virškinimo ligų mirė daugiau nei du tūkstančiai gyventojų.

sveikatosabc.lt
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt