2019 lapkričio 22 d., penktadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Saldikliai – išeitis figūra besirūpinančioms smaližėms
Saldus maistas daugeliui asocijuojasi su malonumu, pagunda, vilione. Pagunda sustiprėja artėjant žiemai, kuomet apima rudeninė depresija ir ieškome būdų pakelti sau nuotaiką. Deja, dažna smaližė atėjus pavasariui būna nemaloniai nustebinta suapvalėjusių formų. Gydytoja dietologė Edita Gavelienė pataria, kaip pergudrauti saldėsių trokštantį organizmą.

„Pernelyg didelis saldumynų ir cukraus vartojimas gali turėti neigiamos įtakos ne tik figūrai, bet ir sveikatai. Būtent saldumynų perteklius sukelia tokias problemas kaip dantų ėduonies plitimas, nutukimas ir cukrinis diabetas. Vis dėlto, saldus skonis suteikia malonių pojūčių, galbūt netgi nukelia į vaikystės prisiminimus, todėl žmonės taip mėgsta taisyti nuotaiką skanėstais,“ – sakė ekspertė.

Anot jos, rūpinimasis figūra ir sveikata tikrai nereiškia, jog reikia amžiams pamiršti saldų skonį. Smaližės, nerimaujančios dėl pernelyg didelio kalorijų kiekio mėgstamuose produktuose, gali rinktis gaminius, kuriuose vietoj cukraus naudojami dirbtiniai saldikliai.

„Cukraus pakaitalo privalumas, lyginant jį su įprastu cukrumi,yra tas, kad reikia žymiai mažesnio kiekio saldiklio, norint pajausti analogišką saldumą. Taigiyra suvartojama ir mažiau kalorijų. 1g. cukraus yra  4 kilokalorijos (kcal), o 1g. cukraus pakaitalo – 0 kcal.,“ – sakė ekspertė.

Cukraus pakaitalai yra kelis šimtus kartų saldesni už cukrų: pavyzdžiui, šiuo metu Europoje vis labiau populiarėjantis saldiklis steviozidas yra net 200-300 kartų saldesnis už cukrų ir neturi kalorijų. Saldiklis,išgaunamas iš Pietų Amerikoje augančio Stevios augalo, yra itin populiarus Japonijoje, kur vertinamas dėl natūralios kilmės ir tinkamumo vartoti sergantiems cukriniu diabetu.

Vis dėlto, saldikliai yra dirbtiniai maisto priedai, todėl juos vartojant reikia neviršyti rekomenduojamos paros normos, kuri paprastai yra nurodoma ant produktų pakuočių. Visgi, anot E.Gavelienės, ši norma saldikliams yra gana didelė, todėl tyrimai rodo, jog net žmonės, vartojantys daug jais prisotintų produktų (pvz. sergantys cukriniu diabetu) jos neviršija.

Taigi, pasak E.Gavelienės, išlaikyti gražią figūrą gali reikalauti ne tiek daug aukų, kaip mums atrodo:

„Svarbu neužmiršti, kad norint palaikyti gerą sveikatą bei gražiai atrodyti, žmogaus mityba turi būti įvairi – kuo įvairesnius produktus valgome, tuo daugiau gauname naudingųjų medžiagų. Tačiau valgymas yra ne vien kalorijos ir maistinės medžiagos – tai ir malonumas. Net ir besilaikančios dietos moterys karts nuo karto gali sau leisti pasimėgauti saldžiu skoniu, vietoj cukraus rinkdamosi jo pakaitalus.“

 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt