2019 lapkričio 22 d., penktadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Odos jaunystei ir grožiui
Odos funkcijos

Oda saugo organizmą nuo mechaninių pažeidimų, išorės veiksnių, padeda reguliuoti kūno temperatūrą, išskiria vandenį ir katabolizmo produktus. Oda susijusi su imunine sistema, joje yra daug receptorių, todėl svarbi ir kaip jutimo organas.

Katabolizmas – gyvose ląstelėse vykstančio metabolizmo dalis, kai į organizmą patekusios maisto medžiagos suskaidomos į paprastesnius darinius. Šio proceso metu išsiskiria energija, kuri vėliau panaudojama sintetinant organizmui reikalingas medžiagas.

Žmogaus odoje kaupiasi toksinės medžiagos. Yra duomenų, kad per odos poras organizmas pašalina net 3,5 karto daugiau toksinių medžiagų nei per inkstus ar žarnyną. Pro odą organizmas kvėpuoja. Per burną mes įkvepiame ir iškvepiame maždaug 20 procentų oro. Kitus 80 procentų oro gauname ir atiduodame kvėpuodami odos poromis.

Oda – didžiausias žmogaus organas

Priklausomai nuo suaugusio žmogaus ūgio ir svorio, odos paviršius gali sudaryti nuo pusantro iki dviejų kvadratinių metrų. Odos storis yra maždaug pusantro milimetro, bet akių vokų oda – dar plonesnė. Pati jautriausia ir pažeidžiamiausia – veido, plaštakų bei kaklo oda, nes ją labiausiai veikia išorės veiksniai: saulė, vėjas, šaltis. Tačiau, kokia bebūtų oda – jautri, plona, stora, sausa ar riebi – ja reikia rūpintis ir prižiūrėti. Ne veltui sakoma: akys – sielos veidas, oda – sveikatos atspindys. Šio išorinio organizmo apvalkalo būklei įtakos turi ir virškinamojo trakto, tulžies latakų bei kepenų, širdies kraujagyslių ligos, endokrininės sistemos sutrikimai.

Oda – sveikatos atspindys

Paraudimai rodo esant uždegimą, jeigu žmogus išblyškęs, galima įtarti apsinuodijimus arba net nervinio pobūdžio sutrikimus. Pleiskanojanti, sausa, šerpetojanti, sutrūkinėjusi oda liudija vandens bei vitaminų trūkumą, gali būti ir alergijos požymis. Sausa oda ir pabrinkęs veidas „praneša“ apie skydliaukės veiklos sutrikimus. Sudirgusi, paraudusi, niežtinti oda – tipiškas alergijos požymis, tačiau tai gali būti ir disbakteriozės arba skrandžio uždegimo simptomas. Spuogai, pūlinukai, aknė atsiranda dėl stafilokokinės infekcijos arba hormonų pusiausvyros sutrikimo.

Oda turi būti švari!

Oda būtinai turi būti švari. Kaip buvo minėjome, per odą mes įkvepiame 80 procentų oro, todėl kartą per savaitę patariama „atmirkyti“ seną odą vonioje su jūros druska arba gerai išsivanoti pirtyje. Po vonios arba po pirties labai gerai apsipilti šaltu vandeniu. Tai savotiškas vidinis kraujagyslių masažas, po kurio šiluma tarsi užrakinama kūne, veikia raminamai, atpalaiduoja ir kūną, ir protą. Gerai nusiprausę, kol oda dar šiek tiek drėgna, įtrinkite kūną kokoso ar sviestmedžio aliejumi. Per švarią odą aliejus pasieks giliuosius odos sluoksnius, suteiks jai minkštumo ir švelnumo. 

Odos senėjimas – negrįžtamas procesas

Odos išvaizda ypač priklauso nuo hormonų pusiausvyros pokyčių – kinta jos spalva, elastingumas, drėgmė, tonusas ir kt. Oda tarsi atspindi žmogaus amžių – senstant hormonų organizme vis mažėja, todėl keičiasi ir oda. Dėl hormonų ypatumų moterų oda sensta greičiau nei vyrų, netenka kolageno, o sumažėjus kolageno, oda ima raukšlėtis, praranda drėgmę, netenka glotnumo. Moterims padidėjęs vyriškųjų hormonų kiekis lemia didesnį veido ir kūno plaukuotumą (deja, plaukų ant galvos mažėja).

Jei vyro organizme susidaro moteriškųjų hormonų perteklius, neauga ūsai, neželia barzda, o riebalai kaupiasi krūtinės ir klubų srityje (moteriškasis riebalų kaupimosi tipas).

Odos senėjimas – negrįžtamas procesas, tačiau jį galima sulėtinti. Be abejo, odą reikėtų puoselėti nuo jaunystės. Kita vertus, rūpintis veido oda niekada ne vėlu.

Į pagalbą odai – hialurono rūgštis

Apie ją tikriausiai jau esate girdėję. Ši rūgštis įeina į kai kurių veido bei viso kūno kremų sudėtį. Ji yra grožio vitaminų sudedamoji dalis.

Kam ji reikalinga? Kosmetikos priemonėse ir sveikai odai palaikyti skirtuose preparatuose esanti hialurono rūgštis padeda „pagirdyti“ sausą odą, kovoti su ankstyvosiomis raukšlėmis.

Hialurono rūgštis – natūrali medžiaga, esanti žmogaus organizme. Daugiausia jos randama odoje, tarpsąnariniame skystyje, akies obuolyje. Odą sudaro trys sluoksniai: epidermis, derma (tikroji oda) ir paodis. Pagrindinės dermoje esančios medžiagos yra vanduo, mineralinės druskos, baltymai, angliavandeniai ir labai svarbios funkciniu atžvilgiu – glikozaminoglikanai (GAG). Hialurono rūgštis sudaro 50–70 proc. glikozaminoglikanų – pagrindinių odos „statybinių medžiagų“.

Hialurono rūgštis sąveikauja su baltymais, vandeniu, dalyvauja biologiniuose procesuose. Dėl hialurono rūgšties sąveikos su vandeniu padidėja odos elastingumas, stangrumas, lygumas, švelnumas, sumažėja raukšlės. Hialurono rūgštis gerina mikrocirkuliaciją, mažina odos sausumą, perštėjimą, deginimo pojūtį, skatina naujų odos ląstelių dauginimąsi ir odos žaizdų gijimą. Hialurono rūgštis gali padėti išlaikyti odą lygią ir elastingą.


Yra gaminama ir maisto papildų, į kurių sudėtį įeina hialurono rūgštis. Jų vartojant taip pat galima ilgiau palaikyti stangrią ir jauną odą. Puikus maistas odai iš vidaus – maisto papildo „Supra dermal forte“ kapsulės. O jei norite palepinti odą iš išorės, išbandykite drėkinamąjį „Supra dermal“ kremą. Jo sudėtyje taip pat yra hialurono rūgšties.

 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt