2019 lapkričio 15 d., penktadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Rekomendacijos vaikams ir jų tėveliams „Kompiuterių poveikis vaikų sveikatai bei patarimai, kaip išvengti neigiamų pasekmių“
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyrius išleido rekomendacijas vaikams ir jų tėveliams „Kompiuterių poveikis vaikų sveikatai bei patarimai, kaip išvengti neigiamų pasekmių“.
Šios vaikams ir jų tėveliams skirtos rekomendacijos parengtos siekiant atkreipti dėmesį į galimą neigiamą darbo su kompiuteriu poveikį vaikų sveikatai. Rekomendacijose pateikiami patarimai, kaip saugiai dirbti su kompiuteriu, kaip teisingai pritaikyti darbo vietą ir kt., gali padėti išsaugoti sveikatą ir sumažinti neigiamą darbo su kompiuteriu poveikį sveikatai.
XXI amžiuje nuolat visur skubančių šiuolaikinių žmonių kasdienybėje vis daugiau vietos užima technologijos. Vaikai neišeidami iš namų laiką leidžia prie kompiuterių, taip tėvams sudarydami savotišką saugumo jausmą, kad jų atžaloms nieko nenutiks. Tačiau nuolatinis besaikis laiko leidimas prie kompiuterių virtualioje aplinkoje žaloja dar nesubrendusių paauglių suvokimą apie aplinką, riboja gebėjimą natūraliai reikšti emocijas ir jausmus, atrasti dominančią, mielą veiklą realybėje bei sukelia įvairių sveikatos sutrikimų. Beje, reiktų pabrėžti, kad pats kompiuteris, kaip daiktas, nekenkia sveikatai. Kenkia netaisyklingas naudojimasis kompiuteriu nesilaikant sveikatos specialistų siūlomų rekomendacijų ir patarimų, t. y. per ilgas sėdėjimas prie kompiuterio, neteisingas darbo vietos įrengimas ir t. t.
Vaikų, naudojančių kompiuterius, skaičius nuolat didėja. Vis daugiau laiko praleidžiant prie kompiuterio mažėja vaikų fizinis aktyvumas. Dėl darbo kompiuteriu vaikams nepritaikytoje darbo vietoje formuojasi netinkama laikysena, gali atsirasti rankų, kaklo, pečių ar nugaros fiziologinė įtampa, kuri vėliau sukelia skausmus, stuburo iškrypimus. Jautriausiai į darbą kompiuteriu reaguoja regėjimo sistema. Iš esmės visi juo dirbantys žmonės, o ypač vaikai, kurių organizme vyksta labai intensyvūs pokyčiai, ilgainiui ima skųstis akių perštėjimu, nuovargiu, jausmu, tarsi kažkas būtų į jas pripylęs smėlio, ašarojimu. Kompiuterių naudojimo plitimas siejamas ne tik su kaulų ir raumenų sistemos sutrikimais, regėjimo problemomis, bet ir su pažintine bei socialine rizika. Pernelyg dažnai naudojantis šiuo įrenginiu gali išsivystyti priklausomybė. Paprastai ji pasireiškia nuotaikos svyravimais, liūdesiu ir stipriu noru sėstis prie kompiuterio, didele neapykanta kam nors, liepiančiam jį palikti. Prarandamas realybės pojūtis, pirmenybė teikiama bendravimui su žmonėmis internetu, praleidžiami pietūs, susitikimai ar netgi pamokos norint kuo ilgiau panaršyti internete. Išsiblaškymas mokantis, nedarbinga nuotaika ir riešo skausmai taip pat yra vieni iš priklausomybės nuo kompiuterio požymių bei pasekmių.
Nešiojamieji ir planšetiniai kompiuteriai, kurie buvo sukurti tam, kad su jais būtų galima keliauti ir visur juos su savimi nešiotis, dabar beveik pakeitė stacionariuosius kompiuterius. Iš principo jie turėtų būti naudojami tik ribotą laiko tarpą. Tačiau žmonės, o ypač vaikai, praleidžia vis daugiau laiko prie jų, naudodami tiek pamokų metu, tiek ir laisvalaikiu. Neseniai atlikti tyrimai parodė, jog JAV vaikų, kurių amžius yra nuo 6 iki 12 metų, pati geidžiamiausia dovana yra planšetinis kompiuteris. Atsiradus daugiau šiuos įrenginius kuriančių bendrovių, atsirado kompiuteriai su geresnėmis konfigūracijomis bei geresnėmis kainomis ir jų labai sparčiai daugėja. Dabar juos galime rasti įvairiausių formų, dydžių ir spalvų. Turėti tokį įrenginį jaunam žmogui dažnai yra ne tiek būtinybė, kiek mados reikalas. Nepaisant daugybės šių įrenginių privalumų, jie taipogi turi ir ne ką mažiau trūkumų. Jau dabar daugelis nešiojamųjų ir planšetinių kompiuterių gamintojų vis daugiau dėmesio skiria ergonomikai. Galima kartu su kompiuteriu įsigyti bevielę klaviatūrą ir pelę, įvairius stovus.
Teisinga laikysena, dažnos trumpos pertraukėlės, laiko ribojimas dirbant kompiuteriais bei kitų patarimų laikymasis padėtų išvengti daugelio minėtų sveikatos problemų, tačiau mes dažnai esame linkę jų nepaisyti, teigdami sau, kad tai tiesiog laiko klausimas ir kad viskas susitvarkys savaime. Tačiau dažnai žmogaus kūnas negauna pakankamai laiko, kad galėtų pailsėti, tad jis yra paspatirti įvairius sveikatos negalavimus.
Siūlome susipažinti su mūsų centro parengtomis rekomendacijomis, kurias rasite Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro svetainės www.smlpc.lt skiltyje Metodinė medžiaga – Kompiuteriai.
 
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt