2019 lapkričio 15 d., penktadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Sergančiuosius cukriniu diabetu kankina padidėjęs cholesterolis
Šiais metais gegužės-birželio mėnesiais Lietuvos diabeto asociacija organizavo jau tradicinius diabeto mokymus. Šių metų tema buvo „Gera cukrinio diabeto kontrolė – komplikacijų prevencija“, todėl daug dėmesio skirta ligos komplikacijų prevencijai ir sveikatos profilaktikai.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija sergantiesiems cukriniu diabetu sudarė galimybę renginių metu profilaktiškai pasitikrinti sveikatą iš kraujo. Iš viso tokia galimybe susidomėjo daugiau kaip 200 asmenų. Tyrimų rezultatai parodė, kad net 80 proc. sergančiųjų cukriniu diabetu yra padidėjęs bendrojo cholesterolio kiekis kraujyje. Atlikusiųjų lipidogramą rezultatai atskleidė, kad 87 proc. cholesterolio kiekis pakilęs blogojo ir trigliceridų sąskaita. Profilaktiniais kraujo tyrimais taip pat išaiškinti kepenų, inkstų, kasos funkcijų sutrikimai, onkologiniai ir endokrininiai susirgimai.

Pasak Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentės, gydytojos Dangiros Meškelevičiūtės-Babenskienės, cukrinis diabetas yra itin pavojingas širdies ir kraujagyslių ligų – infarkto ir insulto rizikos faktorius.
„Sergantiesiems diabetu daug anksčiau pasireiškia koronarinė širdies liga, kojų kraujagyslių aterosklerotinis pažeidimas, dažniau įvyksta širdies infarktas. Kaip ir parodė tyrimų rezultatai, sergantieji cukriniu diabetu turi didesnį cholesterolio kiekį, kuris kemša kraujagysles. Taip pat ne tik gliukozės kiekio padidėjimas, bet ir kiti insulino apykaitos sutrikimai, kaip insulino rezistentiškumas, skatina aterosklerozę ir jos pasekmes – infarktą ir insultą. Dar blogiau, jei yra akivaizdus metabolinis sindromas – be šių mano išvardintų veiksnių yra pakilęs kraujospūdis ir kamuoja nutukimas. Todėl sergantieji cukriniu diabetu turi itin atidžiai reguliuoti tiek gliukozės, tiek cholesterolio kiekį kraujyje, tiek sekti kraujospūdį ir vengti nutukimo“, - aiškina D. Meškelevičiūtė-Babenskienė.

Gydytojos teigimu, cukriniu diabetu sergantieji turėtų ne tik atlikti cholesterolio, gliukozės ir glikolizinto hemoglobino, bet ir bendrąjį kraujo tyrimą bei reguliariai pasitikrinti inkstų funkciją. Sergant cukriniu diabetu dažnai yra pažeidžiamos smulkios inkstų kraujagyslės, todėl inkstai „nebefiltruoja“ kraujo, organizme kaupiasi vanduo, druska ir toksinai.

„Dažnai į medikus kreipiamasi, kai jaučiami ryškūs negalavimai, tačiau tuomet žmogui padėti yra sunku arba neįmanoma, nes ligų komplikacijos yra toli pažengusios. Žmogaus organizmas sugeba kompensuoti daugelį sutrikimų ir todėl iš pradžių nejaučiami jokie simptomai. Dažniausiai klinikiniai simptomai pasireiškia tada, kai liga jau pažengusi arba esant ligos komplikacijoms. Ypač pavojingos širdies ir kraujagyslių ligos, onkologiniai susirgimai, kepenų bei inkstų funkcijos sutrikimai, todėl labai svarbu laiku atlikti šių ligų prevencijai svarbius kraujo tyrimus.“, - teigia gydytoja D. Meškelevičiūtė-Babenskienė.

 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt